Au. Seklo ma. Čo mám robiť?

Autor: Vladimír Ďurica | 10.2.2013 o 12:14 | (upravené 18.6.2015 o 1:41) Karma článku: 10,14 | Prečítané:  38354x

Už dlhší čas sledujem na internete diskusie na tému - Seknutie. Väčšina ľudí si hneď "napečie" že má vyskočenú platničku, nebodaj stavec, zacviknutý nerv. Nie som lekár ale poviem Vám môj názor z praxe. 

Nebudem polemizovať ako Vás seklo, ale chcem sa sústrediť na možnosti riešenia tohto stavu. V dnešnej dobe je asi najľahšie ísť na pohotovosť a nech mi tam niečo pichnú a ráno budem OK. Chcem Vám vysvetliť, že to rieši iba Váš momentálny stav. Čo je síce pekné ale injekcia Vám sval uvoľní len lokálne. A vy potrebujete mať uvoľnený celý chrbát. Lebo seknutie je výsledok stuhnutia niekoľkých svalov. Často krát Vám stačí len poriadna uvoľňujúca masáž. Ja viem salónov je dnes veľa a nie všetky poskytujú kvalitné služby. Predsa len chcem dať dôraz v prvom rade na prevenciu, potom keď už Vás aj sekne, riešiť hlavne aby Vás už neseklo opäť.

Podrobnejšie sa venujem tejto téme aj na mojej stránke http://www.akrim.sk/seknutie.html 

Najčastejšie je stuhnutá šija. Ale nie je to len o šiji. Celý problém môže byť oveľa komplexnejší. Môže to byť dôsledok stuhnutého ramena. Tak isto ako bolesť vystreľujúca do ruky má po väčšine pôvod v oblasti lopatky. Chcem len aby ste vedeli, že keď budete užívať iba lieky na uvoľnenie svalstva, nerieši to Váš problém z dlhodobejšieho hľadiska. Odporúčam Vám preto skúsiť aj obyčajnú neobyčajnú masáž a keď už Vám ani tá nepomôže, vyhľadáme lekára.

Masáž ma svoju postupnosť (indikacie,zahrievanie,rozotieranie,hnietenie, atd. ), ktoré laik nevie a musia sa dodržať v požadovanom poradí - nie opačne! Taktiež nestačí masírovať len priamo miesto seknutia ale aj naväzné svaly, úpony a podobne. Preto domáca masáž nie je až tak účinná. Samozrejme jemné rozotieranie a dotyk blízkeho človeka prevádzaný s láskou, určite ukľudní, pomôže ale bolesť neodstráni.

Nebezpečné sú opakované seknutia, ktoré vždy signalizujú skryté vážnejšie poškodenie chrbtice. Nebezpečné sú tiež manipulácie laikmi – pozor treba dávať hlavne pri seknutí v krčnej chrbtici.

Na vzniku bolestí chrbtice sa vo výraznej miere zúčastňuje aj psychika. Ano, môže Vás seknúť z psychického napätia. Mechanizmus je jednoduchý – psychický problém a psychické napätie vyvoláva stuhnutie svalstva v určitej časti chrbtice. Stuhnutie svalstva má za následok – okrem možného vzniku bolestí – aj znehybnenie danej časti chrbtice. Úsek chrbtice, ktorá sa nachádza pod a nad touto menej pohyblivou časťou  musí potom vykonávať nadprácu. Doslova sa unaví, čo môže viesť ku vzniku náhleho seknutia v chrbtici, alebo ku vzniku iného druhu bolestivých porúch. 

Pokiaľ sa bolesti chrbtice neriešia hneď po svojom vzniku, majú úžasnú tendenciu ku chronifikácii. Telo Vám vráti skoro všetko. Bolesti sa stávajú vytrvalým každodenným sprievodcom človeka a ich lokalizácia sa postupne zväčšuje, postupne bolia rozsiahlejšie časti chrbtice. Pridať sa môže aj bolesť vyžarujúca do hlavy, do rúk či nôh. Bolesti môže predchádzať pocit mravenčenia, alebo pocit znecitlivenia kože. Ak sa tlak na nerv neodstráni, môže vzniknúť aj porucha pohyblivosti ruky či nohy. Pri dlhodobých bolestiach vznikajú v postihnutých tkanivách zápalové zmeny, ktoré bolesti neuveriteľne zosilňujú.

Pri veľmi akútnych prípadoch treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc.  V stave seknutia by 24 hodín mal byť relatívny kľud. Odborná masáž, Vám však pomôže k zmierneniu bolestí. Veľmi opatrným, hlavne správnym a pomalým cvičením tiež prispejete k zlepšeniu stavu. Všetko je ale veľmi individuálne.

V prípade záujmu o masáž či konzultáciu navštívte www.akrim.sk  alebo na facebooku https://www.facebook.com/masazeakrim 

Nezabúdajte, že najdôležitejšia je prevencia! Pravidelné masáže a cvičenie Vám zabezpečí výrazné zlepšenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Psychologička: Urážky sú pozitívne, vďaka nim sa rozvíjame

Ste precitlivený, citlivý alebo máte, naopak, problém vôbec emócie prejaviť? Všetky tieto situácie ukazujú, aký je váš emočný kvocient.

ŠPORT

Liga majstrov by sa mala premenovať na CR7, tvrdí Ronaldo

Odíde do Paríž Saint Germain?

PLUS

Ako naši turisti objavovali Západ. S igelitkami a klobásami

Žiadne utrpenie nebolo prekážkou.


Už ste čítali?